Për herë të parë pas 8 vitesh flet Corina Schumacher: Michael është me ne, në një tjetër mënyrë por është me ne

Sporte të tjera 08 Shtator 2021 15:53

Gruaja e Michael Schumacher, Corinna, ka folur për gjendjen e burrit të saj për herë të parë që nga aksidenti i tij gati fatal i skijimit tetë vjet më parë, duke thënë se legjenda e F1 është ‘ndryshe’ në mënyrën e tij.

Ikona gjermane pësoi një dëmtim serioz të trurit gjatë skijimit në vendpushimin francez Meribel në dhjetor 2013, i cili e çoi atë në një gjendje kome të shkaktuar nga mjekësia për gjashtë muaj deri në qershor 2014.

Që atëherë, Schumacher ka qëndruar larg jetës publike dhe u zhvendos në shtëpinë e tij për t’iu nënshtruar rehabilitimit, me familjen e tij që mbron privatësinë dhe çdo detaj të shëndetit të tij për gati tetë vjet.

Tani, bashkëshortja e legjendës së Formula 1 ka zbuluar në dokumentarin Netflix ‘SCHUMACHER’ ​​se asaj i mungon burri i saj në baza ditore për shkak të ndryshimit të tij që nga aksidenti.

“Më mungon Michael çdo ditë,” tha ajo në dokumentar.  ‘Por Michael është këtu – ndryshe, por këtu.  Ai ende më tregon se sa i fortë është çdo ditë. ‘

Corinna, 52 vjeç, gjithashtu ka dominuar fatin e keq që i dha burrit të saj në lidhje me aksidentin, pasi besoi se ai ishte i pathyeshëm pasi kaloi karrierën e tij në Formula 1 të padëmtuar.

“Ne gjithmonë i kishim kaluar garat e tij në mënyrë të sigurt,” shtoi ajo.  “Kjo është arsyeja pse unë isha i sigurt se ai kishte disa engjëj mbrojtës që po e vëzhgonin atë.
“Unë nuk e di nëse është vetëm një lloj muri mbrojtës që ju e vendosni vetë ose nëse është sepse jeni në një farë mënyre naiv – por thjesht nuk më ka shkuar në mendje se diçka mund t’i ndodhë Michael -it.

Ai (aksidenti) ishte vërtet fat i keq – i gjithë fati i keq që dikush mund të ketë ndonjëherë në jetën e tij.

Gruaja e Schumacher gjithashtu përditësoi botën sesi familja e ish-pilotit të F1 po përballet pas incidentit të rëndë tetë vjet më parë.  Ajo pranoi se familja po kalon terapi, por do të vazhdojë ta mbajë Michael në një mjedis privat.

“Ne po përpiqemi të vazhdojmë si familje, ashtu siç i pëlqeu Michaelit dhe ende e bën. Ne jetojmë së bashku në shtëpi. Ne bëjmë terapi.  Ne bëjmë gjithçka që mundemi për ta bërë Michael më të mirë dhe për t’u siguruar që ai është mirë.
“Po vazhdojmë me jetën tonë:” privatja është private “siç tha ai gjithmonë.  Është shumë e rëndësishme për mua që ai të vazhdojë të shijojë jetën e tij private sa më shumë që të jetë e mundur.  Michael gjithmonë na mbronte, tani ne jemi duke e mbrojtur Michael. ‘

Schumacher konsiderohet nga shumë njerëz si sportisti më i madh ndonjëherë që ka fituar shtatë tituj kampion. U zbulua në korrik se Netflix ka blerë të drejtat për të transmetuar një dokumentar krejt të ri në jetën e 52-vjeçarit, ish-pilotit të garave.

Dokumentari do të përfshijë intervista me familjen e Schumacher, duke përfshirë gruan e tij, babanë Rolf dhe vëllain Ralf.  Dy fëmijët e tij, Gina dhe Mick, i cili tani është në Formula 1 duke pilotuar për Haas, janë intervistuar si dhe figura të motorsportit si Jean Todt, Bernie Ecclestone, Sebastian Vettel, Mika Häkkinen, Damon Hill, Flavio Briatore dhe David Coulthard.

Regjisorët, përmes mbështetjes së familjes, gjithashtu do të jenë në gjendje të ndajnë material arkivor të paparë.

-->