Pësoi një lëndim gjatë meçit, vdes sportisti 28 vjeçar

Sporte luftarake 04 Maj 2021 16:35

Mundësi japonez i stlit Sumo, Mitsuki Amano ka vdekur një muaj pasi pësoi një lëndim të tmerrshëm në ring gjatë një meçi.

Mitsuki Amano, i njohur më mirë me emrin e tij të mundjes Hibikiryu, vdiq të mërkurën nga mungesa e frymëmarrjes në një spital të Tokios, konfirmoi Shoqata Japoneze Sumo.

Gjatë duelit, ai u hodh me kokë në dysheme dhe mbeti pa ndjenja, duke u dërguar në spital më vonë.

Shoqata sumo është kritikuar në Japoni për mosveprimin e saj menjëherë pas dëmtimit të kokë./Insporti.com/

Hibikiryu was thrown by his opponent during a March 26 bout. Photo: Handout

-->