Pioli: Jemi të lumtur që mposhtëm një skuadër me shumë cilësi

Futboll 17 Tetor 2020 22:38

Stefano Pioli ka folur me elozhe për ekipin e tij pas fitores së Milanit 2-1 ndaj Interit në Derby della Madonnina. 

Ibrahimovic i shënoi të dy golat para se Romelu Lukaku ta kthente Interin në ndeshjen në Stadio Giuseppe Meazza.

“Unë tashmë thashë dje se rezultati nuk do të ishte vendimtar në një mënyrë ose në një tjetër”, ka thënë fillimisht Pioli për Sky Sport Italia kur u pyet nëse kjo përfaqësonte një pikë kthese në sezonin e Milanit.

“Sigurisht, ne jemi të kënaqur që kemi mundur një skuadër që ka shumë cilësi dhe na ka shkaktuar shumë probleme, por ne u mbajtëm mirë dhe goditëm kur e patëm mundësinë”.

“Është një fitore e rëndësishme, por kemi një rrugë të gjatë para nesh dhe aq shumë kemi nevojë për të përmirësuar”.

“Vuajtëm në pjesën e dytë, por gjithashtu e ruajtëm fitoren, e cila tregon se jemi përmirësuar, mësuar nga gabimet e mëparshme dhe dimë si të qëndrojmë të përqendruar”.

“Fryma e ekipit është e pabesueshme, ne punojmë shumë për kauzën tonë. Ne fituam çdo ndeshje këtë sezon, por asnjëra prej tyre nuk ishte e lehtë, që do të thotë se duhet të përmirësohemi taktikisht dhe teknikisht, sepse nuk mund të mbështetemi gjithmonë te karakteri”.

Sidoqoftë, Pioli vazhdon të mbajë këmbët në tokë kur pyetet nëse Milani mund ta fitojë Scudetton.

“Më pëlqen të mendoj pozitivisht dhe e konsideroj veten një optimist, por gjithashtu e pranoj se ka të paktën tre ose katër klube që investuan më shumë se ne dhe jemi në një fazë më të përparuar. Ne jemi ambiciozë, por kryesisht të investuar për të ardhmen”.

“Tani janë shtatë klube në një nivel të lartë në Serie A dhe vetëm katër prej tyre do të jenë të lumtur me një vend në Ligën e Kampionëve në fund të sezonit”.

“Nëse doni të sfidoni për Scudetto, ju duhet të rrisni nivelin e cilësisë së skuadrës. Edhe atëherë, duhet shumë kohë, ka skuadra që investuan shumë më tepër”.

-->