Premier League / Skuadrat që siguruan Ligën e Kampionëve, të Evropës dhe kush ra në Championship

Futboll 24 Maj 2021 08:35

Liga Premier në këtë edicioni i solli të gjitha, aty ku nuk munguan befasitë, por edhe dëshpërimet për top klubet.

Manchester City arriti që të fitonte titullin e ligës angleze për herë të tretë brenda pesë vitesh, pasi grumbulloi në total 86 pikë.

Manchester United që e filloi mjaft dobët këtë sezon, ia doli të palsohej në vendin e dytë me 74 pikë.

Manchester United që e filloi mjaft dobët këtë sezon, ia doli të palsohej në vendin e dytë me 74 pikë.

Në frymën e fundit, Cheslea arriit që të zinte një vend në top katër edhe pse në fillim të sezonit parashikohej si favoritë për titull, derisa shkarkuan Frank Lampardin në fillim të këtij viti, duke emëruar Thomas Tuchelin që i dërgoi në finale të Ligës së Kampionëve.

Në frymën e fundit, Cheslea arriit që të zinte një vend në top katër edhe pse në fillim të sezonit parashikohej si favoritë për titull, derisa shkarkuan Frank Lampardin në fillim të këtij viti, duke emëruar Thomas Tuchelin që i dërgoi në finale të Ligës së Kampionëve.

Arsenali e mbylli një edicion tejet të dobët, shpresoi që në fund të hyunte në Ligën e Evropës, por edhe aty zhgënjyen.

Leeds United, Everton, Aston Villa, Newcastle United, Wolverampton Wanderers, Crystal Palace, Southampton, Brighton dhe Burnley arritën të përfundonin në vendet që i mbanin në ligë.

Në anën tjetër, në Championship kanë rënë skuadrat si, Fulham, West Bromwich Albion dhe Sheffield United.

-->