Probleme me Mourinhon/ Ylli i Romës mund t’i bashkohet gjigantit anglez

Futboll 20 Janar 2022 21:15

Antonio Conte dëshironte të nënshkruante me Jordan Veretout në Inter dhe ka shumë arsye pse francezi më në fund mund t’i bashkohet trajnerit në Tottenham Hotspur.

Një raport nga gazeta Il Messaggero pohoi se Spurs i kanë vënë sytë 28-vjeçarit.

Veretout ishte i lidhur me një lëvizje te Interi kur Conte ishte në krye të Nerazzurrëve, por të dy palët nuk finalizuan kurrë një marrëveshje.

Pavarësisht se ishte një nga titullarët e rregullt nën drejtimin e José Mourinho në Romë, thashethemet për largimin e Veretout nga Roma nuk janë lajm.

Kanë kaluar disa javë që kur Sky Sport Italia sugjeroi që francezi mund të largohej në fund të sezonit me Roma që rinovon interesimin e tyre për Granit Xhaka të Arsenalit.

Mourinho tha javën e kaluar se Veretout ‘do të jetë gjithmonë i rëndësishëm për ne’, por pranoi se paraqitjet e tij nuk kanë qenë në standardet e tij kohët e fundit.

Veretout luajti 90 minuta në fitoren 1-0 të Romës ndaj Cagliarit të dielën dhe ish-lojtari i Fiorentinës së fundmi ka lavdëruar trajnerin portugez.

Mesfushori ka shënuar katër gola dhe ka dhënë tetë asistime në 27 paraqitje këtë sezon.

Sezonin e kaluar, ai shënoi 11 gola dhe pesë asistime në 38 paraqitje. Ai ishte ekzekutuesi i caktuar i goditjes së penalltisë nën drejtimin e Paulo Fonseca-s, por nënshkrimi i ri Sergio Oliveira goditi nga pika e bardhë kundër Cagliarit fundjavën e kaluar.

Largimi i mundshëm i Veretout nga Roma nuk do të shkaktohet nga një marrëdhënie e keqe me Mourinhon, pavarësisht nga një rënie e vogël në paraqitje. Të paktën për momentin, nuk ka raportime për mosmarrëveshje mes të dyve.

Sipas Calciomercato.com, Roma nuk ka gjasa të shesë mesfushorin e tyre në janar, por mund të negociojë transferimin e tij në qershor, duke shpresuar të marrë një opsion për të nënshkruar me Tanguy Ndombele.

José Mourinho është një admirues i ish-lojtarit të Lyonit, por Giallorossi nuk mund të përballojë pagën e tij, kështu që shitja e Veretout nuk do të jetë e mjaftueshme për të siguruar shërbimet e bashkatdhetarit të tij.

-->