Raiola dhe historia e tij me Real Madridin

Futboll 27 Mars 2022 13:18

Në futbollin modern ka emra që, pa qenë futbollistë apo trajnerë, rezonojnë sa më shumë se këta. Dhe njëri prej tyre është ai i Carmine ‘Mino’ Raiola , agjenti italian (54 vjeç) i cili shquhet për sukseset e tij në zyra, por edhe për kërkesat e tij të shumta, kur bëhet fjalë për kryerjen e negociatave të transferimeve.

Dhe këtë verë, Real Madridi do t’i duhet t’i shmanget me sukses nëse dëshiron të marrë Erling Haaland, pasi norvegjezi ka qenë në dosjen e Raiolës për një kohë të gjatë. Skuadra “los blancos” ka përvojë në trajtimin e tij, megjithëse historia nuk tregon shumë operacione të kryera me sukses.

Operacioni që u realizua ishte ardhja e Alphonse Areolas te Real Madrid në verën e vitit 2019 në formën e huazimit në këmbim të transferimit të Keylor Navas te PSG. Ishte një operacion i përbashkët me skuadrën franceze dhe nuk përfshinte një kosto shtesë transferimi për Real Madridin, por ai që u përfshi në përfaqësuesin e francezit, ishte agjenti i famshëm dhe ish-kuzhinieri i picave.

Nga ana e tij, emrat e lojtarëve që mund të ishin dhe nuk ishin kurorëzuar, nisin nga Paul Pogba, i cili, po, ende nuk ka rinovuar me United dhe pse kontrata e tij përfundon në qershor. Francezi, ëndrra e ndaluar e Zidane, nuk arriti të realizohet.

Ashtu siç harruan edhe Gigi Donnarumman, të cilit iu ofrua disa herë në La Castellana, ose tani po harrojnë perlën e re të Ajaxit, Gravenberchun, i cili duket se është më afër Bayernit se çdo skuadër tjetër.

Kështu, kjo është historia e Real Madridit me Raiolën, këtë verë mund të forcohet nëse Haaland më në fund vesh fanellën e bardhë. Për ta bërë këtë agjenti kërkon 25 milionë komisione neto, që për Real Madridin do të nënkuptonte pagesën e 25 milionëve të tjera taksa, duke e çuar shifrën në 50. Ka mbetur një verë e tërë për të kuptuar nëse do të ketë një marrëveshje apo jo.

-->