Raul Gonzalez ishte pranë drejtimit të klubit të Premier League

Futboll 20 Prill 2022 11:35

Leeds United konsideroi Raul Gonzalez-in teksa kërkonin një zëvendësues për Marcelo Bielsa, pas vendimit të klubit për të shkarkuar trajnerin argjentinas në shkurt.

Në ditët përpara shkarkimit të Bielsa-s, presidenti i klubit Andrea Radrizzani identifikoi trajnerin e Real Madrid Castilla-s si zëvendësuesin e mundshëm të Bielsa-s.

Në fund të fundit ishte ish-trajneri i RB Leipzig, Jesse Marsch, ai që mori drejtimin në Elland Road, por emri i Raul ishte shumë në tavolinë.

Raul ka qenë trajner i Real Madrid Castilla që nga sezoni 2019/20 dhe fitoi UEFA Youth League në sezonin e tij të parë në krye.

Ai ka një reputacion të shkëlqyer si një trajner i ashpër dhe i rreptë me theks në futbollin sulmues dhe ka fituar admirues nga shumë klube në mbarë Evropën, si Schalke, Eintracht Frankfurt dhe, së fundmi, Leeds.

Emri i tij u sugjerua për ekipin e parë të Real Madridit pasi Zinedine Zidane u largua verën e kaluar, por u vendos që ishte shumë herët në karrierën e tij për të marrë një rol të tillë.

Ish-kapiteni i Real Madridit e dëshiron atë rol një ditë, por tani për tani ai po vazhdon punën e tij me Castilla-n, ndërkohë që reputacioni i tij vazhdon të rritet.

-->