Reagon futbollisti i Juventusit i prekur nga koronavirusi, Blaise Matuidi

Futboll 18 Mars 2020 15:17

Blaise Matuidi ka reaguar në rrjetet sociale, pasi u diagnostifikua me virusin “Covid 19”. Lojtari i Juventus tregon se nuk ka simptoma dhe është në gjendje të mirë.

32-vjeçari francez thekson se nuk mendon në asnjë moment se është i prekur nga virusi dhe vetëm në këtë mënyrë do të arrijë ta kalojë. Bën apel që të gjithë të qëndrojnë të bashkuar në mënyrë që të mund ta mposhtin këtë virus.

“Unë jam një bartës asimptomatik i virusit, i vetëdijshëm se kam privilegjin e futbollistit profesionist dhe për këtë arsye monitorohem rregullisht. Nëse nuk do të kisha qenë i tillë, mbase nuk do ta dija kurrë se isha prekur. Jam i fortë, morali im është aq i lartë, sa ai i familjes sime.

Zakonisht më pëlqen të mos mendoj se jam pozitiv. Jam një person që përpiqem të rrezatoj ndjenja të mira rreth vetes, te familja, miqtë dhe shokët e mi. Jam optimist se do të dalim kolektivisht më të fortë nga ky test, i cili do të na mësojë ta njohim këtë botë më mirë, të jemi më mbështetës, më bujarë, më të mirë.

Të mbetemi të disiplinuar dhe të bashkuar, në mënyrë që së shpejti të kthehemi të përkëdhelim fëmijët tanë, duke përqafuar prindërit tanë, duke shtrënguar duart me vëllezërit dhe motrat tona dhe duke festuar golat me shokët tanë. Unë jam optimist, do t’ia dalim”, shprehet Blaise Matuidi.

View this post on Instagram

Je suis positif. Habituellement j’aime penser que je suis positif. Quelqu’un qui essaie d’irradier de bonnes ondes autour de lui, ma famille, mes amis, mes coéquipiers. Aujourd’hui je reste positif. Je suis porteur asymptomatique du virus, conscient d’avoir le privilège d’être un footballeur professionnel et de bénéficier à ce titre d’un suivi médical régulier et excellent. Si ce n’était pas le cas, je ne l’aurais sans doute jamais su. Je suis positif, je suis fort, le moral est bon, celui de ma famille aussi. Je suis positif, nous ressortirons collectivement plus forts de cette épreuve, elle va nous apprendre à mieux nous connaitre, à être plus solidaires, plus généreux, meilleurs. Je vous remercie pour vos messages d’amitié et de soutien. Restons disciplinés et unis pour pouvoir bientôt faire des câlins à nos enfants, prendre nos parents dans les bras, checker nos frères et soeurs et célébrer des buts avec nos coéquipiers. Je suis positif, nous allons le faire. Blaise ____ Sono positivo. Abitualmente amo pensare che sono positivo perché sono una persona che cerca di irradiare buone sensazioni attorno a sé, alla mia famiglia, ai miei amici ai miei compagni. Oggi resto positivo. Sono portatore asintomatico del virus, cosciente di avere il privilegio di essere un calciatore professionista e di beneficiare per questo motivo di un monitoraggio sanitario regolare e eccellente. Se non lo fossi stato, forse non avrei mai saputo di esserlo. Sono positivo, sono forte, il mio morale é alto come quello della mia famiglia. Sono positivo, usciremo collettivamente più forti da questa prova, che ci insegnerà a conoscerci meglio, a essere più solidali, più generosi, migliori. Ringrazio tutti voi per i vostri messaggi di amicizia e di sostegno. Restiamo disciplinati e uniti per poter presto tornare a fare le coccole ai nostri figli, abbracciare i nostri genitori, dare la mano ai nostri fratelli e sorelle e festeggiare i gol con i nostri compagni. Sono positivo, ce la faremo. Blaise

A post shared by Blaise Matuidi Officiel (@blaisematuidiofficiel) on

-->