Real Madridi do të hyjë “all in” për Mbappen dhe Haalandin

Futboll 15 Janar 2022 23:25

Kylian Mbappe dhe Erling Haaland janë dy talentet më të kërkuar në futbollin botëror për momentin dhe e ardhmja e tyre mund të vendoset shumë shpejt. Real Madridi ende i sheh të dy lojtarët si të përshtatshëm për projektin e tyre në Estadio Santiago Bernabeu, por vendimet duhet të merren tani pasi ata kërkojnë të ndërtojnë skuadrën e tyre përpara sezonit 2022/23.

Klubi spanjoll e di se mund të duhet të presin një sezon tjetër për të sjellë Haaland dhe shumë skuadra të tjera po qarkullojnë gjithashtu, por në rastin e Mbappe është një rast i shpresës se ai nuk do të negociojë një marrëveshje të re me Paris Saint-Germain.

Haaland duket se do të marrë një vendim këtë muaj, ndërsa gjërat janë ngadalësuar me Mbappe për shkak të përplasjes së ardhshme të Real Madridit dhe PSG -së në raundin e së tetës së finales të Ligës së Kampionëve. Megjithatë, asgjë nuk ka ndryshuar me Mbappe, i cili e dëshiron kalimin në Real Madrid

Real Madridi nuk është zmbrapsur nga lajmet se PSG do të vazhdojë të përpiqet të zgjasë kontratën e Mbappes edhe për dy vjet të tjera. Ata e dinë se francezi dëshiron lëvizjen dhe janë të bindur se asgjë nuk ka ndryshuar dhe se do të ndodhë.

Real Madrid dhe Barcelona janë pas Haaland

Haaland sigurisht që ka admiruesit e tij në Spanjë, pasi Real Madridi dhe  Barcelona janë të vendosur të luftojnë për nënshkrimin e sulmuesit norvegjez, i cili ka mesatarisht një gol për lojë gjatë dy viteve të fundit në Bundesligë.

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta është i vendosur që Haaland nuk do të veshë kurrë fanellën e Real Madridit, por vështirësitë aktuale financiare të klubit të tij mund t’i pengojnë ata të nënshkruajnë me sulmuesin e ri.

Për të sjellë Erling Haaland, Real Madrid ose Barcelona do të duhet të lënë mënjanë rreth 350 milionë euro. Kjo shifër përfshin 75 milionë euro të nevojshme për të aktivizuar klauzolën e tij të lirimit, si dhe komisionet e paguara për agjentin e tij Mino Raiola dhe babain e tij dhe pagën që do t’i paguhej lojtarit për gjashtë vjet.

-->