Rivaliteti i madh, Ronaldo kurrë nuk ka votuar për Messin

Futboll 25 Shtator 2019 18:43

Lionel Messi ka fituar për herë të parë çmimin prestigjioz të FIFA për lojtarin më të mirë në botë ‘The Best’, duke e mundur Cristiano Ronaldon dhe Virgil van Dijkun.

Ishte një fitore e merituar për Messin, që në 58 ndeshje shënoi 54 gola për Barcelonën dhe Argjentinën, krahasuar me 31 golat në 47 ndeshje të shënuara nga Cristiano Ronaldo.

Pas ceremonisë së ndarjes së çmimeve në Milano, u zbulua edhe lista e plotë e votave, me Lionel Messin që i kishte dhënë votë maksimale Sadio Mane të Liverpoolit.

Messi si lojtarin e dytë më të mirë e kishte votuar Cristiano Ronaldon, dhe të tretin, Frankie de Jong.

Në anën tjetër, Ronaldo kishte zgjedhur të votonte për Matthijs de Ligt, Frenkie de Jong dhe Kylian Mbappe.

Siç shihet, Ronaldo nuk i ka dhënë asnjë votë Lionel Messit, dhe diçka të tillë nuk ka bërë asnjëherë në të kaluarën, si në garën për ‘The Best’, ashtu edhe për Topin e Artë.

Ndryshe nga Ronaldo, Messi i kishte bërë vend portugezit edhe në vitin 2018, në votat për ‘The Best’.

-->