Ronaldo ishte arsyeja pse Ferguson e largoi këtë futbollist nga United

Futboll 04 Prill 2020 19:12

Sulmuesi holandez, Ruud van Nistelrooy do të vlerësohet si një nga shënuesit më të mëdhenj i golave te Manchester Unitedi.

Por, pavarësisht se shënoi 95 herë për klubin, koha e tij në Old Trafford do të njolloset përgjithmonë pasi u zbulua pse koha e tij nën urdhrat e Sir Alex Ferguson mori fund.

Besohej se koha e van Nistelrooy në United përfundoi për shkak të një marrie të tij gjatë finales së Kupës Carling të 2006-ës. Lojtari thuhej se është fjalosur me Fergusonin pasi nuk u përdor si zëvendësues kundër Wigan Athletic.

Menjëherë pas këtij incidenti me Ferguson, sulmuesi holandez nënshkroi për Real Madridin dhe pjesa tjetër është histori.

Por, 11 vjet pas largimit të tij nga Old Trafford, një segment nga një libër i botuar nga ish shefi i komunikimit te Unitedi, Alastair Campbell, ka zbuluar një arsye tjetër të mundshme pas largimit të tij dhe kjo përfshin Cristiano Ronaldon.

Campbell, i cili është një mik i mirë i Fergusonit, ka thënë se Fergie i tregoi atij për largimin e van Nistelrooyit, duke përmendur se sa e vështirë ishte të menaxhonte holandezin.

“Fundi i tij ishte kur ai i tha Cristiano Ronaldos se kishte gjetur një baba të ri Carlos Queiroz [ndihmësin e Ferguson] menjëherë pasi babai i Ronaldos, i cili ishte një alkoolist, kishte vdekur”, ka thënë fillimisht Campbell për The Times.

“Carlos i kërkoi të tregonte respekt dhe ai [Nistelrooy] tha që ai nuk e respektonte askënd. Ai më vonë kërkoi falje, por CR nuk e pranoi atë”.

“Alex dërgoi Van Nistlerooyin në shtëpi kur ai dëgjoi më vonë rreth kësaj. Ai nuk ishte i sigurt se çfarë do të bënte me të”, përfundoi Campbell.

van Nistelrooy shkoi te Real Madridi, Hamburg dhe Malaga përpara se të tërhiqej në vitin 2012, por koha e tij te Unitedi është padyshim koha më i mirë në futboll.

Holandezi ka luajtur me emra si Ryan Giggs, Paul Scholes, ZInedine Zidane, Raul, Clarence Seedorf, Patrick Kluivert, e shumë tjerë të njohur.

-->