Roveshatat më bukura në histori të futbollit – ku renditet goli i Ronaldos

Futboll 04 Prill 2018 17:18

Roveshata është sigurisht një nga veprimet më spektakolare në futboll.

Pioneri i kësaj akrobacie në fushën e lojës ka qenë braziliani Leonidas, në vitin 1932. Duhet thënë që nuk është nevoja të jesh futbollist klasi për ta bërë, thjesht duhet të gjesh momentin e caktuar dhe të kesh pak fat.

Cristiano Ronaldo shënoi për herë të parë në karrierë me roveshatë në ndeshjen që Reali fitoi 3-0 ndaj Juventusit.

Një gol që ka hyrë në histori tashmë, por le të shohim se kush janë futbollistët e tjerë që kanë lënë gjurmë me roveshatat e tyre.


Pelé


Marco Van Basten


Hugo Sanchez


Mauricio Pinilla


Zlatan Ibrahimovic


Antoine Griezmann


Wayne Rooney

-->