Rusia bëhet ‘persona non grata’ në sport

Sporte të tjera 26 Shkurt 2022 23:50

Pushtimi i Ukrainës tërhoqi më shumë masa ndëshkuese në të gjithë botën sportive të shtunën, një ditë pasi Rusisë iu hoq pritja e finales së Ligës së Kampionëve, e cila u zhvendos në Paris nga Shën Petersburg.

Futbolli

Ndërsa UEFA është ende duke diskutuar nëse do të përfundojë kontratën e raportuar të sponsorizimit prej 40 milionë eurosh me gjigantin shtetëror rus të gazit Gazprom, finalja e Ligës së Kampionëve nuk do të mbahet më në Shën Petersburg, por në Paris, më 28 maj. Vendimi për t’i hequr Rusisë nderin pritës u njoftua të premten, kur UEFA njoftoi gjithashtu se klubet dhe kombëtaret ruse dhe ukrainase që garojnë në garat ndërkombëtare duhet të luajnë ndeshjet si vendas në vende neutrale “deri në njoftimin e e radhës”.

Spartak Moscow në Ligën e Evropës është i vetmi klub nga Rusia ose Ukraina ende në garat evropiane këtë sezon.

Të shtunën, Polonia njoftoi se do të refuzonte të luante në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës më 24 mars kundër Rusisë muajin e ardhshëm, duke përmendur pushtimin e Ukrainës.

Homologu i tij suedez ndoqi shembullin më vonë të shtunën. “Çfarëdo që të vendosë FIFA, ne nuk do të luajmë kundër Rusisë në mars”, tha presidenti i federatës Karl-Erik Nilsson.

Polonia ishte planifikuar të luante në Moskë më 24 mars, ndërsa suedezët do të përballeshin fillimisht me Republikën Çeke.

Formula 1

Formula 1 njoftoi të premten se po anulonte Çmimin e Madh të Rusisë në Soçi, të planifikuar për 25 shtator. Presioni ishte rritur mbi organizatorët pasi kampioni në fuqi Max Verstappen dhe kampioni katër herë Sebastian Vettel thanë se nuk do të shkonin në Soçi. 

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) u ka kërkuar organeve sportive të anulojnë ose zhvendosin të gjitha ngjarjet e planifikuara për Rusinë dhe Bjellorusinë dhe të ndalojnë përdorimin e flamujve dhe himneve kombëtare të vendeve.

Rusia shkeli armëpushimin olimpik duke pushtuar Ukrainën të enjten, vetëm katër ditë pas ceremonisë së mbylljes së Lojërave Dimërore në Pekin. Disa nga trupat ruse hynë në Ukrainë nga Bjellorusia, një aleat i vendosur rus.

Kjo ishte shkelja e tretë ruse e armëpushimit olimpik në 14 vitet e fundit. Rusia pushtoi Gjeorgjinë gjatë Lojërave Olimpike Verore 2008 në Pekin dhe aneksoi Krimen menjëherë pas përfundimit të Lojërave Olimpike Dimërore 2014 në Soçi.

IOC tha se organet drejtuese “duhet të marrin parasysh shkeljen e armëpushimit olimpik nga qeveritë ruse dhe bjelloruse dhe t’i japin përparësi absolute sigurisë së atletëve”.

Ski

Federata Ndërkombëtare e Skive ka njoftuar se Rusia nuk do të presë më nga ngjarjet e saj të Kupës së Botës këtë dimër.

Bordi ekzekutiv i Federatës Norvegjeze të Skive tha të shtunën se nuk dëshiron që atletët rusë të konkurrojnë në garat e ardhshme të Kupës së Botës dhe kampionatet botërore në Norvegji.

“Shkeljet e Rusisë të ligjit ndërkombëtar dhe sulmet ndaj popullit ukrainas kërkojnë dënim dhe sanksione ndërkombëtare”, tha federata e Norvegjisë në një deklaratë.

“Sporti nuk është i shkëputur nga kjo dhe nuk mund të qëndrojë pasiv ndaj asaj që po ndodh tani.

“Mesazhi i Federatës Norvegjeze të Skive për Rusinë dhe atletët rusë është i qartë – ne nuk duam pjesëmarrjen tuaj.”

Tenis

Federata Ndërkombëtare e Tenisit ka anuluar të gjitha ngjarjet që zhvillohen në Rusi për një kohë të pacaktuar.

Curling

Kampionati evropian i curling, i planifikuar të mbahet në nëntor në Perm të Rusisë, do të zhvendoset gjithashtu.

Biatlon

Unioni Ndërkombëtar i Biatlonit (IBU) gjithashtu ndërmori veprime pas thirrjes së së premtes nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar për federatat e sporteve që të ndalojnë valëvitjen e flamujve kombëtarë përkatës të Rusisë dhe Bjellorusisë në ngjarjet sportive.

“Asnjë flamur rus apo bjellorus, simbol apo emblema kombëtare nuk mund të shfaqen në vend,” tha IBU në një deklaratë.

“Në vend të flamujve të vendeve, do të shfaqet flamuri i IBU.”

Atletët rusë dhe bjellorusë do të lejohen ende të konkurrojnë në tre garat e mbetura, por si konkurrentë neutralë.

Megjithatë, Estonia, e cila pret ngjarjen e parafundit në Otepaeae nga 10-13 mars, ka ndaluar hyrjen e biatlonëve rusë dhe bjellorusisë në vend.

‘Ndalim i përgjithshëm sportiv’

Suedezët po propozojnë një bojkot të të gjitha garave që mbahen në Rusi dhe një vendim që do të ndalonte çdo atlet rus të konkurrojë në Bashkimin Evropian.

Qeveria suedeze tha se do të përpiqet të bindë 27 shtetet e tjera të Bashkimit Evropian që të vendosin një ndalim të përgjithshëm sportiv ndaj Rusisë për “për aq kohë sa do të zgjasë pushtimi i Ukrainës”.

“Gjëja më e rëndësishme është që agresioni rus të pushojë”, tha në një deklaratë ministri suedez i Sportit Anders Ygeman.

“Nëse BE vendos për një bojkot sportiv, kjo do të ndihmojë në arritjen e këtij objektivi.”

-->