Sa fitojnë ekipet e Serie A nga të drejtat televizive? Ja cili ekip zë vendin e parë në rënditje

Futboll 12 Prill 2022 21:33

Buxheti i përgjithshëm, për sezonin 2021/2022, është afërsisht 940 milionë euro, një shifër e konsideruar tashmë pa parashutë dhe reciproke drejt ligave më të ulëta.

Pak ditë para përfundimit, kolegët e Calcio & Finanza kanë zbardhur një vlerësim të të ardhurave për çdo klub të ligës së parë të Italisë, të diktuar nga kriteret e ligjit ende në fuqi.

Interi i pari, Milan i dyti dhe Juve i treti. Kjo sjell në parashikim për fundin e kampionatit. Në krye të tabelës, me një koleksion të vlerësuar prej rreth 72,5 milionë, është Interi. Milani pason me 70,6 milionë, dhe Juventus që plotëson treshen e parë me 66,6 milionë euro.

Klasifikimi

  1. Inter 72.5 milionë
  2. Milan 70.6
  3. Juventus 66.6
  4. Napoli 59.1
  5. Roma 57.5
  6. Lazio 52.9
  7. Atalanta 45.9
  8. Fiorentina 44, 7

-->