Shmanget tragjedia në Teksas, Valentino Rossi ngre alarmin: “Kështu është një ruletë ruse”

Motosport 04 Tetor 2021 21:26

Përgjegjësia për aksidentin e shumëfishtë të Moto3 në Austin do t’i kushtojë Deniz Oncu dy gara, por fatmirësisht në Teksas tragjedia nuk ndodhi, ndryshe nga ajo e pranverës së kaluar (gjithashtu në Moto3) me Jason Dupasquier në Mugello dhe vetëm dy të diela më parë me Dean Berta Vinales në Supersport 300 në Jerez de la Frontera dhe për të ndezur alarmin është Valentino Rossi.

“Më vjen keq për Onkun … por ata janë të çmendur, situata është e vështirë, madje tragjike. Ata me të vërtetë duhet të bëjnë diçka sepse shumë gjëra po ndodhin dhe unë me të vërtetë kisha një frikë të madhe këtë herë, edhe sepse Migno ishte në në mes por, përveç tij, të gjithë kaluan një rrezik serioz, përfshirë Acostan. Problemi i parë ishte që rinisën Moto3 për vetëm pesë xhiro: është vërtet ruletë ruse. Ata janë të çmendur, për mendimin tim nuk ishte zgjedhja e duhur.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por më serioze se kjo është se ata duhet t’i japin gara pezullimi pilotëve që ndërpresin rrugën drejtpërsëdrejti: ne kemi folur për këtë gjë për vite me radhë. Ata duhen lënë në shtëpi, sepse në këtë mënyrë lëndohesh. Nuk mund të vazhdojë kështu, pastaj cdokush i jep fajin tjetrit por pilotët mbi norma janë gjithmonë të njëjtët. Ai që shikon garat, edhe nëse nuk është komisioner garash … i dallon. Duhet të ndalen, sipas mendimit tim. Përndryshe, është masakër”.

Në Austin u ngrit flamuri i kuq por gara filloi përsëri sprint me pesë xhiro (një ruletë ruse, siç e përcakton Valentino Rossi) në vend të dhjetë atyre që mungojnë.

-->