Shokohet Anglia, familja e Bin Laden financon klubin e famshëm

Futboll 16 Maj 2019 18:40

Një zbulim i orëve të fundit ka tronditur pa masë botën e futbollit anglez dhe jo vetëm.

Sheffield United, klubi që siguroi rikthimin në Premier Ligë pak ditë më parë, financohet nga familja e terroristit më të madh që ka njohur historia e njerëzit, Osama Bin Laden!

Kjo u zbulua pas një gjyqi mes dy aksionarëve të klubit të Sheffieldit, Kevin MekKejb dhe princit Abdullah Bin Mosad Bin Abdolaziz Al Saud.

Të dy ortakët zotërojnë secili nga 50% të aksioneve të klubit dhe janë në proces gjyqësor mes tyre për të siguruar 100% të aksioneve.

Gjatë procesit, avokatët e MekKejb kanë nxjerrë në dritë financime të errëta të princit Abdullah Bin Mosad Bin Abdolaziz Al Saud, ku një shumë prej 3 milionë eurosh ka ardhur prej familjes Bin Laden.

Tashmë mbetet për t’u parë se si do të mbrohet pala e akuzuar dhe se çfarë do të ndodhë me Sheffieldin./Insporti