Statistikat e Ligës së Kampionëve: Askush si Leo Messi

Futboll 12 Maj 2020 15:05

Sulmuesi i Barcelonës, ​​Lionel Messi është lojtari më i mirë në historinë e Ligës së Kampionëve sipas numrit të golave ​​të shënuar dhe numrit të ndeshjeve të luajtura.

Argjentinasi është lider në renditjen, me 114 gola të shënuar në 141 ndeshje në garën elitare, apo me proporcion 0,8.

Rivali i madh i Messit, Cristiano Ronaldo, është i treti.

Lojtarët më të mirë në Ligën e Kampionëve sipas golave ​​të shënuar në ndeshjet e luajtura:

1. Lionel Messi (141 ndeshje, 114 gola, proporcion 0,8)

2. Rud van Nisterlooy (73 ndeshje, 56 gola, 0,77)

3. Cristiano Ronaldo (169 ndeshje, 128 gola, 0,76)

4. Robert Levandowski (86 ndeshje, 64 gola, 0,74)

5. Neymar (57 ndeshje, 35 gola, 0,61)

6. Philippo Inzaghi (81 ndeshje, 46 gola, 0,57)

7. Edinson Cavani (62 ndeshje, 35 gola, 0,56)

8. Sergio Aguero (71 ndeshje, 39 gola, 0,55)

9. Karim Benzema (119 ndeshje, 64 gola, 0,54)

10. Raul (142 ndeshje, 71 gola, 0,5).

-->