Suarez zbulon detajet e bisedës private me Messin: Po vuan në klubin e ri, në Paris bën shumë ftohtë nga bora

Futboll 04 Dhjetor 2021 11:08

Lionel Messi dhe Luiz Suarez kanë mbetur miqtë më të mirë pavarësisht lëvizjeve në klube të ndryshme pas gjashtë vitesh së bashku në Barcelonë.

Luiz Suarez ka zbuluar detaje të një bisede private me yllin e Paris Saint-Germain, Lionel Messi, duke thënë se sulmuesi argjentinas po kalon një moment të vështirë në klubin francez.

Suarez tha se mban kontakte me ish-shokun e tij të skuadrës, duke vazhduar të flasë çdo ditë për ndeshjet dhe familjen e tyre.

Suarez dhe Messi ishin bashkëlojtarë në Barcelonë për gjashtë vjet, pas lëvizjes së uruguaianit në Camp Nou në vitin 2014. Ata formuan treshen vdekjeprurëse MSN, së bashku me sulmuesin brazilian Neymar.

Ndërsa Suarez u largua nga Barcelona për t’u bashkuar me Atletico Madrid në vitin 2020, Messi iu bashkua Paris Saint-Germain këtë verë.

Fituesi i fundit i “Topit të Artë” e ka pasur të vështirë të në kryeqytetin francez, duke shënuar vetëm një herë në Ligën 1 franceze.

Në një intervistë për “TNT Sports”, Suarez tha për marrëdhënien e tij me Messin: “Ne flasim çdo ditë, ne gjithmonë përpiqemi të shmangim pritshmëritë sepse jemi lojtarë dhe e dimë se si duhet të veprojmë në ato momente, flasim për ndeshje, për familjet, raporton albeu.com.

Messi mesa duket është ankuar për motin në Paris, pasi ish-ylli i Barcelonës vazhdon të ambientohet dhe të përshtatet me mjedisin e tij të ri. 36-vjeçari u ankua konkretisht se i ftohti dhe bora në kryeqytetin francez ndonjëherë i sjellin vështirësi kur luan.

“Ai më tha se kur luan në të ftohtë, vuan shumë dhe me borën. Duhet të mësohesh me atë që është moti i ftohtë atje, sigurisht,” zbuloi Suarez.

Ylli i Atletico Madrid foli gjithashtu për atë që ndihej si të përballej me shokun dhe shokun e tij prej kohësh pasi u largua nga Camp Nou për në Wanda Metropolitano.

Suarez sugjeroi se përballja me Messin në nivelin e ekipit kombëtar është më pak e ngarkuar në krahasim me të luajturit për klube të ndryshme.

Suarez tha: “Ishte ndjenja të vështira për ne të dy që të përballeshim me njëri-tjetrin në Camp Nou. Nga ana tjetër, kur luajmë për Uruguain kundër Argjentinës është ndryshe, ato janë gjithmonë ndeshje të bukura dhe të kesh Leon si rival është e vështirë dhe e komplikuar.”

Luiz Suarez ka gjetur sukses jashtë Barcelonës, duke udhëhequr Atletico Madridin drejt titullit të La Ligës spanjolle sezonin e kaluar, ndërsa ka shënuar 21 gola dhe tre asistime në 32 ndeshje të ligës.

34-vjeçari do të qëndrojë me Atl Madrid deri në qershor të vitit 2022 kur kontrata e tij skadon pa bisedime për rinovim. 

-->