Sukses historik i Hamilton, barazon rekordin e Schumacher

Formula 1 11 Tetor 2020 18:44

Një tjetër hap në historinë e Formula 1 për Lewis Hamilton, i cili në Nurburgring seleksionoi suksesin e tij të 91-të në Kampionatin Botëror, duke barazuar rekordin e Michael Schumacher (tani pret të fitojë titullin e shtatë).

Në podium bashkë me kampionin e Mercedesit ngjiten Max Verstappen dhe Daniel Ricciardo, me këtë të fundit që mbrojti vendin e tretë pas sulmit të Sergio Perez.

Vetëm vendi i shtatë për Ferrarin e Leclerc, ndërsa Vettel e mbyll në vendin e 11-të. Valtteri Bottas, kryesuesi në start, e përfundoi garën pasi ishin përshkuar vetëm ¼ e xhirove, për shkak të problemeve në motor.

-->