Teknika revolucionare që po përdor Southampton – e zbulon ‘The Athletic’

Futboll 16 Shkurt 2022 13:40

Southampton duket se ka zhvilluar një taktikë revolucionare të cilën e përdorin vetëm ndërmjet minutës së 60-të dhe 70-të – dhe kjo përfshin kërkesën e njërit nga lojtarët për trajtim, përcjell Insporti.

Një studim i kohëve të fundit nga The Athletic tregon se në 14 nga 24 ndeshjet e Southampton njëri nga lojtarët për çdo ndeshje ka kërkuar trajtim gjatë pjesës së dytë.

Besohet se arsyeja është të lejohen lojtarët të marrin një xhel me energji, që thuhet se është i mbushur me karbohidrate.

Image Credit: Alamy

Në takimin ndaj Manchester United në gusht, Che Adams u rrëzua në minutën e 61-të.

Teksa ai po merrte trajtim në fushë, shokët e tij të skuadrës udhëtuan drejt fushës së kontaktit dhe morën udhëzime taktike gjatë marrjes së ‘xhelit’ të tyre.

Kur ndeshja rifilloi, Southampton arriti të mbajë në barazim 1-1 kundër Djajve të Kuq.

Statistikat e këtij sezoni tregojnë se Southampton ka shënuar nëntë gola pas minutës së 60-të këtë sezon, por ka pranuar 14.

Image Credit: Alamy

Taktika përdoret vetëm kur ka ende diçka për të luajtur në lojë, për shembull nuk u përdor në humbjen 4-0 në nëntor ndaj Liverpool-it, pasi ndryshimi i këtij rezultati ishte pothuajse i pamundur.

Ish-fizioterapisti sportiv i Wolverhampton Wanderers, Phil Hayward, shpjegoi: “Ata do të marrin xhel energjie, i cili përmban maltodekstrinë (një formë karbohidrati) dhe futet në qarkullimin e gjakut shumë shpejt.

“Jam i sigurt se shkencëtarët e sportit do ta rekomandonin dhe do të sugjeronin se kur duhet bërë”

“Kjo është një qasje vërtet e mirë e bashkuar dhe tregon se sa mirë funksionojnë ata” – përfundoi ai.

/Insporti.com

-->