Tenisti ukrainas i bashkohet ushtrisë ndaj rusëve

Tenis 03 Mars 2022 09:27

Sergiy Stakhovsky thotë se ai do të përdorë një armë nëse është e nevojshme pasi tenisti iu bashkua ushtrisë rezervë të Ukrainës pas pushtimit rus të vendit javën e kaluar.

“Unë di të përdor armën”, tha ai në një intervistë për BBC.

“Shpresoj shumë se nuk do të më duhet të përdor armën, por nëse duhet, do të më duhet”.

Stakhovsky, i cili mundi Roger Federer në Ëimbledon në vitin 2013, tha se gruaja e tij nuk foli me të për një ditë pasi ai shpjegoi se do t’i bashkohej rezervave të ushtrisë dhe fëmijët e tij mendojnë se ai është larg në një turne tjetër tenisi.

“E di që është jashtëzakonisht e vështirë për gruan time. Fëmijët e mi nuk e dinë që unë jam këtu. Ata nuk e kuptojnë luftën. Ata janë shumë të vegjël për të kuptuar se çfarë po ndodh”, tha Stakhovsky, i cili u tërhoq nga tenisi profesionist pas Australian Open në janar.

-->