Tetë talentët që mund t’i bashkohen Përfaqësueses së Kosovës

Futboll 31 Korrik 2018 12:04

Përfaqësueses së Kosovës në futboll mund t’i bashkohen një numër talentësh, që luajnë në disa prej ligave kryesore evropiane.

Federata e Futbollit e Kosovës mund t’i ftojë disa futbollistë të rinjë në Përfaqësuese, derisa tashmë është konfirmuar se njëri prej tyre është Meritan Shabani, që aktualisht aktivizohet për Bayern Munichun.

19-vjeçari Shabani, që shënoi në miqësoren e fundit të Bayernit ndaj Manchester City, sezonin e kaluar bëri debutimin me ekipin e parë të bavarezëve në një ndeshje të Bundesligës, shkruan Insporti.

Për gjasat që Shabani t’i bashkohet Kosovës ka folur edhe menaxheri i FFK-së Bajram Shala, që konfirmoi se Federata e Futbollit të Kosovës është vazhdimisht në kontakte me familjen e lojtarit, por se vendimi për të veshur fanellën e Kosovës pritet të merret më vonë.

Sipas Shalës, FFK-ja do të bëj gjithçka që do të jetë e mundur që ta këtë në radhët e saj yllin që është duke u rritur nga akademia e Bayernit në Gjermani.

Përveç Shabanit, janë edhe disa lojtarë tjerë të rinj që në të ardhmen mund t’i bashkohen Përfaqësueses, derisa ata janë në dispozicion që të përfaqësojnë Kosovën.

Ndër ta është edhe futbollisti i Huddersfieldit, Florent Hadërgjonaj, që më herët këtë vit vendosi për Zvicrën, pasi në të kaluarën kishte luajtur për grupmoshat U-20 dhe U-21 të kombëtares zvicerane.

20-vjeçari Mërgim Berisha që luan si i huazuar te ekipi gjerman Magdeburg nga Red Bull Salzburg ende nuk është i vendosur për të ardhmen e tij në nivel ndërkombëtar, ndërsa në të kaluarën është kërkuar nga Kosova, Shqipëria e Austria.

Elvis Rexhbeçaj që aktivizohet te Wolsfburgu është lojtari tjetër nga Bundesliga i cili mund të marrë ftesë nga Kosova, që deri tani nuk ka luajtur për asnjë përfaqësuese.

Në Zvicër janë Shkëlqim Demhasaj që aktivizohet te Luzerni, Albian Ajeti që luan për Baselin dhe Mirlind Kryeziu që është pjesë  e FC Zuerich.

Emri tjetër është Florian Kamberi, që luan për ekipin e Hibernian në ligën skoceze.

Kosova i fillon pas dy muajsh ndeshjet e vlefshme për Ligën e Kombeve, ku e nis aventurën e saj ndaj Azerbajxhanit më 7 shtator, në kuadër të Ligës D. /Insporti.com

-->