Top 100 lojtarët më të mirë në histori të Premierligës

Futboll 31 Mars 2019 09:02

Premierliga Angleze dekadën e fundit ka dominuar futbollin evropian, si për trajnerë, ashtu edhe për futbollistë, gjatë dy dekadave të fundit në botën e futbollit.

Pasi që Premierliga është liga më e shikuar në botë, ajo ka sjellë shumë debate të ndryshme.

The Independent tentoi t’i japë fund një debati të tillë, duke e publikuar listën me 100 futbollistët më të mirë në ligën angleze, transmeton Insporti.com.

Legjenda e Arsenalit, Thierry Henry, e zuri vendin e parë në këtë listë, ndërsa ish-ylli i Manchester Unitedit, tani në Juventus, u radhit në pozitën e dytë.

Dy ish-futbollistët e tjerë legjendarë të “Djajve të kuq”, Ryan Giggs dhe Roy Keane, e zunë vendin e tretë dhe të katërt, ndërsa legjenda e Chelseat, Frank Lampard, u rendit i pesti.

 

Lista e plotë e The Independent: Top 100 futbollistët më të mirë në Premierligë

100: Graeme Le Saux

99: Cesar Azpilicueta

98: Fernandinho

97: James Milner

96: Joe Cole

95: Juninho

94: Marcel Desailly

93: Arjen Robben

92: Robbie Keane

91: Chris Sutton

90: Sami Hyypia

89: Edin Dzeko

88: Lee Dixon

87: Nani

86: Peter Beardsley

85: Freddie Ljungberg

84: Emmanuel Petit

83: Patrice Evra

82: Jay Jay Okocha

81: Steve McManaman

80: Branislav Ivanovic

78: Gary Speed

77: William Gallas

76: Mesut Ozil

75: Gilberto Silva

74: Jamie Carragher

74: Paul Ince

73: Les Ferdinand

72: Raheem Sterling

71: Mark Hughes

70: Gary Pallister

69: Jurgen Klinsmann

68: Ricardo Carvalho

67: Ole Gunnar Solskjaer

66: David Ginola

65: Jimmy-Floyd Hasslebaink

64: Diego Costa

63: Ledley King

62: Michael Essien

61: Marc Overmars

60: Fernando Torres

59: Kevin De Bruyne

58: David Seaman

57: Luka Modric

56: Dennis Irwin

55: Gary Neville

54: Xabi Alonso

53: Paolo Di Canio

52: Edwin van der Sar

51: Dimitar Berbatov

50: Steve Bruce

49: Nicolas Anelka

48: Dwight Yorke

47: Jaap Stam

46: Claude Makelele

45: Teddy Sheringham

44: Michael Carrick

43: Ian Wright

42: Robbie Fowler

41: Carlos Tevez

40: David de Gea

39: Sol Campbell

38: Tony Adams

37: Robert Pires

36: N’Golo Kante

35: Matt Le Tissier

34: Harry Kane

33: Luis Suarez

32: Gianfranco Zola

31: Petr Cech

30: Cesc Fabregas

29: Yaya Toure

28: Michael Owen

27: Robin van Persie

26: Gareth Bale

25: Andy Cole

24: Vincent Kompany

23: Eden Hazard

22: Ruud van Nistelrooy

21: David Beckham

20: Peter Schmeichel

19: Nemanja Vidic

18: Didier Drogba

17: David Silva

16: Rio Ferdinand

15: Steven Gerrard

14: Ashley Cole

13: Dennis Bergkamp

12: Paul Scholes

11: Eric Cantona

10: Sergio Aguero

9: Patrick Vieira

8: John Terry

7: Alan Shearer

6: Wayne Rooney

5: Frank Lampard

4: Roy Keane

3: Ryan Giggs

2: Cristiano Ronaldo

1: Thierry Henry

-->