Tri shtete mund të hedhin hapin e parë drejt Kupës së Botës, mes tyre edhe Kosova

Kombëtarja 26 Nëntor 2020 17:02

Tetë Kombëtare vazhdojnë kërkimin e tyre në rrugën e gjatë drejt Kupës Botërore të Basketbollit FIBA 2023, ndërsa rinisin para-kualifikimet evropiane.

Të dy grupet do të luhen në turne të mjedisit të mbrojtur në Matosinhos, Portugali dhe Bratislavë, Sllovaki.

Tri skuadra – Bjellorusia, Portugalia dhe Kosova – kanë mundësi të sigurojnë biletat e tyre në fazën tjetër, shkruan faqja e FIBA-s.

Grupi B

26 Nëntor: Islanda vs Luksemburgu; Sllovakia vs Kosova

28 Nëntor: Islanda vs Kosova; Luksemburgu vs Sllovakia

Kosova ishte e vetmja skuadër që erdhi nga dritarja e parë pa humbje me Drilon Hajrizin, që udhëhoqi skuadrën e tij në dy fitore nga dy ndeshje. Ata do të jenë pa Dardan Berishën këtë here, ndërsa luajnë kundër Sllovakisë dhe Islandës – të dy skuadrat janë 1-1 (1 fitore dhe 1 humbje).

Vetëm Kosova ka mundësinë për të siguruar kualifikimin në këtë dritare, megjithëse Sllovakia dhe Islanda mund të hedhin një hap para në renditje, ndërsa Luksemburgu do të eliminohej nëse nuk arrin të fitojë të paktën një ndeshje.

Ndeshja për tu parë

Islanda kundër Kosovës.

Kjo mund të jetë jashtëzakonisht domethënëse në formimin e grupit, ndërsa të dy palët takohen përsëri pas fitores së Kosovës me dy pikë (80:78) në Prishtinë. Ndeshjet kokë më kokë mund të jetë thelbësore dhe një sukses i përsëritur për Kosovën mund të vulosë kualifikimin nëse ata gjithashtu kapërcejnë Sllovakinë.

Renditja Botërore

Islanda në vendin e 46-të, Sllovakia në vendin e 66-të, Kosova në vendin e 69-të dhe Luksemburgu në vendin e 77-të. /Insporti/

-->