Tuchel tregon si Rangnick e nxori nga puna e kamarierit për t’u bërë trajner

Futboll 28 Nëntor 2021 13:25

Thomas Tuchel ishte duke punuar si kamarier në një bar koktej kur Ralf Rangnick e mori dhe i dha një kahje tjetër jetës së tij.

Ai ishte një i ri i zemëruar që ndihej i tradhtuar nga futbolli teksa priste tavolinat në Radio Bar në Shtutgart, Rangnick e thirri atë të kthehej në futboll si një trajner nxënës i të rinjve.

Gjatë gjithë jetës së tij ai kishte dashur të bëhej lojtar i Bundesligës, vetëm për t’i rrëmbyer ëndrrën.

Ai kishte luajtur për Rangnick në SSV Ulm në ligat rajonale gjermane kur lëndimi i gjurit i dha fund karrierës së tij.

Ashtu si ai u largua, Ulm, i udhëhequr nga Rangnick, u bë përralla e futbollit gjerman, duke u ngjitur nëpër liga për të arritur në Bundesligë për të luajtur me Bayern Munich.

Rangnick, atëherë 40 vjeç, po bëhej një yll, por Tuchel mund të reflektonte vetëm për atë që mund të kishte qenë ndërsa studionte për një diplomë ekonomie në Shkollën e Biznesit të Shtutgartit dhe priste tavolinat në Radio Bar.

“I pashë shokët e mi të skuadrës duke u bërë gjithnjë e më të mirë nën drejtimin e Ralf dhe duke arritur në ligën e parë (Bundesliga), e cila ishte gjithmonë ëndrra ime”, tha Tuchel javën e kaluar, duke reflektuar mbi rolin kyç që Rangnick luajti në jetën e tij.

“Dhe ky ishte ekipi im dhe këta ishin bashkëlojtarët e mi. Ishte kaq afër. Ishte hera e parë që isha kaq afër që të jem ndoshta një lojtar i kategorisë së parë në Bundesligë.

“Kur ndodhi kjo, në fakt isha i zemëruar. Unë nuk isha në depresion. U ndjeva i tradhtuar dhe u zemërova me situatën. Nuk dija çfarë të bëja. Gjithë jetën kam ëndërruar të bëhem futbollist.

“Deri në atë moment, kisha vënë të gjithë energjinë dhe përpjekjet e mia për këtë qëllim. Unë mbarova shkollën, por ky ishte objektivi im kryesor. Kur kjo nuk ishte më një mundësi, më duhej të ripërqendrohesha, gjë që nuk është gjithmonë e lehtë.

‘Të tregosh historinë tani, është e lehtë të tregohet. Por në këto momente, të kapërcesh krenarinë tënde dhe të shkosh në një lokal, të punosh për para dhe të shkosh në universitet, të takosh njerëz që të njohin dhe të thonë: “Hej, ç’po ndodh me ty, nuk luan më?”

“Duhet të gëlltisni krenarinë tuaj dhe të kapërceni disa momente dhe ditë të vështira të shikimit në pasqyrë. Por kjo e mprehu karakterin tim. Në fund ishte shumë e shëndetshme për mua.

“U ndjeva e gjitha në futboll kur mora diagnozën dhe në procesin e rehabilitimit ndjeva se nuk do të kthehesha në nivelin tim, që në atë kohë ishte niveli i dytë, i tretë.

“Nuk dija çfarë të bëja kështu që studiova për ekonomi, sepse mendova se nëna ime mund të flejë mirë nëse (për) një herë mbaroj diçka në universitet dhe jo vetëm të filloj gjërat! Nuk dija ku të përfundoja, kështu që studiova për ekonomi dhe mendova se mund të kisha sa më shumë gamën ende në dispozicion.

“Unë isha një student normal, por për të fituar para shtesë, punoja në një lokal një ose dy herë në javë. E cila në fakt ishte një periudhë fantastike në jetën time. Por nuk ishte e drejtë të ishe afër futbollit. Nuk ishte e drejtë të shikoja ndeshjet në atë moment të veçantë sepse isha i zemëruar.’

Ishte pikërisht ai moment që Rangnick, tashmë një trajner i Bundesligës në VfB Stuttgart, thirri ish-lojtarin e tij dhe i ofroi një stazh si trajner i ekipit të të rinjve. Ku mund të ishte tani Tuchel, trajneri i vitit i UEFA-s, po të mos kishte qenë ajo ndërhyrje?

“Nuk e kam idenë”, thotë ai. ‘Ti kurrë nuk e di. Askush nuk mund ta dijë. Ralf më thirri sepse ishte ish-trajneri im. Ai e dinte që isha në Shtutgart duke studiuar. Ai më pyeti nëse mund ta imagjinoja të provoja në akademi.

“Kam bërë katër muaj vetëm duke qenë asistent i dytë në akademinë e të rinjve. Prej aty bëra licencat dhe fillova të jem trajner me U-14-at.

“Kam punuar ende në lokal kur kam qenë trajner dhe ende kam mbaruar studimet për ekonomi. Ai (Rangnick) hapi derën. Në një moment, ju duhet të kaloni nga dera dhe jeni përgjegjës për të shfrytëzuar sa më mirë mundësitë për veten tuaj.

“Kjo është ajo që bëra, sepse kisha njerëz si Ralf që më mbështetën, dhe shumë të tjerë, duke filluar nga babai im dhe të gjithë në rrugën nga atje në jetën time, e cila më pas ishte e lidhur ngushtë gjatë gjithë kohës me futbollin. Kjo është arsyeja pse unë jam një person me fat dhe i bekuar dhe i lumtur dhe mirënjohës për vendin ku jam.’

Ai është në krye të Premier League 12 pikë më shumë se United, një fitues i Ligës së Kampionëve dhe fitues i dy titujve të Ligue 1, Kupës së Francës dhe Kupës së Gjermanisë. Nga ana tjetër, Rangnick ka fituar Kupën InterToto dhe Kupën e Gjermanisë, kështu që në shumë mënyra nxënësi e ka tejkaluar mjeshtrin.

Shikimi i dyshes tani duke luftuar në Premier League duhet të jetë një vazhdim magjepsës i një historie tashmë fantastike.

-->