U akuzua për orgji seksuale, vdes ish- bosi i Formula 1

Formula 1 24 Maj 2021 17:39

Ish bosi i Formula 1 dhe aktivisti i privatësisë Max Mosley ka vdekur në moshën 81 vjeçare.

Ish-shefi ekzekutiv i F1 Bernie Ecclestone dha njoftimin, duke thënë se ai vdiq të dielën.

Z. Mosley (djathtas) dha dëshmi rreth privatësisë së bashku me Steve Coogan dhe Hugh Grant

Si dhe vitet e tij duke shërbyer në krye të botës së automjeteve, Z. Mosley ishte i njohur për përpjekjet e tij në fushata për të forcuar rregullimin e shtypit.

Ai mori famë me ‘News Of The World’ në gjykatë në 2008 pasi gazeta publikoi akuza për jetën e tij private, duke hedhur në gjyq me sukses botuesin e saj pasi raportoi gabimisht se kishte marrë pjesë në një festë seksi “me përmbajtje naziste”. Ai më vonë i dha mbështetje financiare shpenzimeve gjyqësore të paditësve në rastet e piraterisë së telefonave në gazeta.

Mosley lindi në Londër në 13 Prill 1940, Z. Mosley ishte djali i vogël i udhëheqësit fashist Britanik të viteve 1930 Sir Oswald Mosley.

Ai ishte një shofer garash dhe një avokat përpara se të bëhej president i Fédération Internationale de l’Automobile (FIA), organi drejtues i Formula 1, në 1993, pas roleve të mëparshme administrative në automjet, përfshirë brenda Formula 1. Ai shërbeu katër mandate si presidenti para se të largohej në 2009.

Pas vdekjes së shoferit brazilian Ayrton Senna në 1994, Z. Mosley vendosi një reformë të gjerë të sigurisë në këtë sport. Dy vjet më vonë, në 1996, ai udhëhoqi fushatën e suksesshme të FIA-s për të modernizuar dhe forcuar standardet e provës së përplasjes së BE për herë të parë që nga 1974.

Ai mori shumë çmime qeveritare dhe industri, më së shumti Kombëtaren de la Légion d’Honneur ‘në 2006, në shenjë vlerësimi të kontributit të tij në sigurinë rrugore dhe motorin.

-->