Valverde flet pas triumfit ndaj Slavia Pragës, tregon kush i ka meritat për fitoren

Futboll 24 Tetor 2019 08:33

Trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde e la vlerësuar lartë menaxhimin e lojës nga lojtarët e tij pas fitores së tyre 2-1 në Ligën e Kampionëve ndaj Slavia Pragës.

Gjigantët e La Ligës e patën të vështirë ndaj skuadrës çeke, me një gol të Lionel Messit dhe një autogol duke siguruar një fitore të rëndësishme evropiane.

Pavarësisht se Barcelona ishte larg lojës së tyre më të mirë, Valverde vlerësoi ekipin e tij për tregimin e rezistencës së vërtetë për të kaluar një provë të vështirë në Pragë.

“Është e rëndësishme të dini se si t’i fitoni këto ndeshje, në kushte të vështira”, ka thënë fillimisht Valverde.

“Ne nuk kemi treguar formën tonë më të mirë deri më tani jashtë Barcelonës këtë sezon, dhe kjo ka qenë e vështirë”.

“Kishim shanse të shënonim më shumë gola këtu, dhe kështu ndodhi në Pragë në pjesën e dytë, por në fund kishim mjaftueshëm për të fituar ndeshjen”.

“Unë e prisja këtë lloj të lojës këtu, ishte ngushtë tërë ndeshjen, por skuadra tregoi se për çfarë janë të aftë”.

“Pas pushimit ne arritëm Slavia Pragën, dhe lojën gjithashtu, dhe skuadrës i takojnë merita për këtë”, përfundoi trajneri i Barcelonës.

-->