VIDEO/ “Ishte ecja më e gjatë e jetës sime” – Penalltia e Anderson me prekjen e tij të vetme në finalen e Ligës së Kampionëve

Sportbizz 21 Shtator 2021 14:35

Anderson shënoi një nga penalltitë më të mira që keni parë ndonjëherë me prekjen e tij të parë në finalen e Ligës së Kampionëve 2008 mes Manchester United dhe Chelsea.

E diela pa që United fitoi 2-1 ndaj West Ham, pasi Mark Noble nuk arriti të shënonte nga pika e bardhë e penalltisë, pasi u inkuadrua nga stoli vetëm për ta goditur 11-metërshin.

Tifozët e Djajve të Kuq kujtojnë Anderson dhe qetësinë e tij në lojën më të madhe të jetës së tij.

Ish -reprezentuesi brazilian kaloi tetë vjet në Old Trafford dhe momenti i tij kurorëzues erdhi në sezonin e tij debutues.

Anderson zëvendësoi Wes Brown në minutën e fundit të kohës shtesë dhe e dinte përgjegjësinë që priste.

Vetëm 20-vjeçar në atë kohë, Anderson e mbolli topin në vend dhe vështroi Petr Cech.

Si ja kaloi? Shkëlqyeshëm. Ish -lojtari i Portos e lëshoi ​​topin pothuajse përmes Cech para një britme emocionale për tifozët e United.

Salomon Kalou dhe Ryan Giggs konvertuan goditjet e tyre, vetëm për Nicolas Anelka i cili humbi penalltin e fundit, të mbrojtur nga legjenda Edwin van der Sar.

Sjellja e Anderson ishte një gjë e “pakuptimtë” sipas Sir Alex Ferguson, i cili tha për lojtarët brazilianë në autobiografinë e tij të vitit 2013: “Unë gjithmonë kam respektuar futbollistët brazilianë. Emërtoni një brazilian që nuk shkëlqen në lojëra të mëdha?

“Ata kanë lindur për momente të mëdha. Ata kanë një cilësi të veçantë: Krenari të thellë në vetvete. Besim i madh.”

Anderson i tha “Radio Grenal” në vitin 2017 se ishte i “frikësuar” për të marrë penalltinë, pavarësisht qetësisë së tij në ekzekutimin e saj.

“Unë u inkuadrova vetëm që të godas penalltinë. Nuk e kisha prekur topin,” shpjegoi ai për Goal.

Image Credit: PA

“Unë isha ulur në stol, Giggs erdhi dhe tha: “Anderson të marrë një “. Unë thashë” Oh my “. Unë mora topin, ishte ecja më e gjatë e jetës sime.

“Unë erdha me topin, nuk ka sesi të mos dridhem. Unë tashmë po dridhesha. Isha i tmerruar. Historia e një klubi dhe tifozëve tanë ishte në duar tona.

“Unë shkova te topi, mora topin, shikova portierin, i cili është një gjigant. Cech hapi krahët, unë thashë” oh, unë jam f ***** “, do ta godas fort , mbyll sytë dhe lutu që topi të futet në rrjetë ”.

-->