VIDEO/ Ky është nokauti i Roy Jones JR në vitit 1992 që cilësohet si më ‘brutali’ në histori të boksit

Sporte të tjera 02 Shkurt 2022 23:00

Emri “Art Serwano” vështirë mbahet mend edhe nga adhuruesit më të mëdhenj të boksit.

Por ai mund të shihet në përmbledhjet e videove të nokauteve më të mëdha ose më të egra, në varësi të këndvështrimit tuaj, të të gjitha kohërave.

Serwano u përball me Roy Jones Jr në vitin 1992, shumë kohë përpara se ai të bëhej fansi i superyllit në mbarë botën.

Pas një fillimi testues në raundin e parë, Jones bëri një goditje të fuqishme përpara se të shkarkonte me një tjetër edhe më të madhe në fytyrën e Serwanos.

Ndërsa krahët dhe këmbët e tij ishin të bllokuara plotësisht dhe të ngurtësuara, boksieri ra ngadalë në pistë, ndërsa kameramani arriti të kapte sytë e tij që rrotulloheshin si të pakontrolluara.

Ndërsa Jones festoi fitoren e 17-të të karrierës së tij, Serwano përfundimisht rifitoi vetëdijen dhe arriti të ngritej në këmbë.

-->