VIDEO të jahtit luksoz të Abramovich, ukrainasit përpiqen ta bllokojnë në Turqi

Uncategorized 21 Mars 2022 20:19

Këto janë pamjet e puperjahtit “My Solaris” në pronësi të oligarkut rus Roman Abramovich, i cili u sanksionua nga Perëndimi pas pushtimit rus të Ukrainës.

Në Bodrumin turk, një ekip rinor i jahtistëve ukrainas u përpoq të pengonte super-jahtin e Abramovich të ankorohej në port.

“Sailing Team of Ukraine” është një ekip jahtistësh për fëmijë dhe të rinj nga Odessa, i cili aktualisht po stërvitet në Turqi. Ata mësuan se super-jahti i Abramovich, pas bredhjeve të gjata nëpër porte të ndryshme, në përpjekje për t’i shpëtuar sekuestrimit, u vendos në Bodrum. Të rinjtë e jahteve me trajnerin e tyre qëndruan midis anijes dhe skelës dhe u përpoqën të pengonin anijen të hidhte linjat e ankorimit në portin turk. Gjithçka përfundoi me mbërritjen e policisë dhe jahti i Abramovich duhej të lirohej.

Sipas faqes së monitorimit Marine Traffic, më 8 mars jahti u largua nga një kantier detar i Barcelonës ku po bëheshin riparimet dhe u largua nga Mali i Zi të dielën për t’i shpëtuar sekuestrimit. Pasi kaloi detin Jon, shumë pranë Shqipërisë, kaloi në Zakinthos, poshtë Kretës dhe tani është rreth 1.9 milje larg brigjeve të Turqisë.

Super jahti u ndërtua në një kantier detar gjerman dhe u hodh në lundrim për herë të parë në fillim të vitit të kaluar. Emri i Abramovich është në mesin e disa oligarkëve rusë, emrat e të cilëve janë shtuar në listën e sanksioneve të BE-së me qeveritë e BE-së duke sekuestruar pasuritë e tyre. Qeveritë në mbarë botën po kërkojnë të izolojnë presidentin Vladimir Putin dhe aleatët e tij nga pushtimi rus i Ukrainës, të cilin Kremlini e quan një “operacion special” dhe jo një luftë.

Javën e kaluar, Abramovich fluturoi për në Moskë nga Stambolli me avionin e tij privat. Sipas të dhënave të gjurmimit të fluturimeve, ky duket të jetë udhëtimi i dytë i Abramovich midis qytetit turk dhe kryeqytetit rus në tre ditë.

-->