Warriors fitojnë ndeshjen e parë finale të Konferencës Perëndimore ndaj Blazers

Basketboll 15 Maj 2019 08:24

Mbrëmë është zhvilluar ndeshja e parë finale e “paly-off” të Konferencës Perëndimore.

Kampioni në fuqi i NBA-së, Golden State Warriors ka triumfuar para shikuesve të vet në palestrën Oracle Arena kundër Portland Trail Blazers me rezultat 116-94.

Gjatë gjithë ndeshjes ka dominuar skuadra vendase, e cila dëshmohet se vetëm në periudhën e tretë kanë pasur një paraqitje më të mirë mysafirët.

Stephen Curry shkëlqeu në këtë takim për ‘luftëtarët’ me 36 pikë ndërsa dhjetë më pak i shtoi Klay Thompson.

Te Blazers më efikasi ishte Damian Lillard me 19 pikë gjersa secili nga 17 sosh i realizuan Maurice Harkless, CJ McCollum dhe Rodney Hood.

Ndryshe, takimi i dytë mes këtyre dyja ekipeve do të zhvillohet më 17 maj (e premte), ku Golden State sërish do të jenë nikoqir të Portlandit.

-->