Xavi: Pedri më kujton Iniestën, nuk kam parë një lojtar tjetër në botë si ai

Futboll 28 Shkurt 2022 19:06

Pedri bëri një tjetër shfaqje spektakolare për Barcelonën në fundjavë. I riu ishte përsëri në maksimumin e tij pasi ndihmoi katalanasit të fitonin 4-0 ndaj Athletic Club në Camp Nou.

Të gjithë ata që e ndoqën ndeshjen ishin të impresionuar nga mesfushori, madje edhe trajneri i tij dha disa lëvdata të mëdha pas ndeshjes.

“Ai më kujton shumë Andres Iniestën”, tha Xavi Hernandez për Pedri. “Ai është i mrekullueshëm. Unë nuk kam parë një lojtar tjetër në botë si ai.”

Xavi kishte grumbulluar tashmë lëvdata për mesfushorin e tij të ri, por të dielën ai shkoi më tej dhe guxoi të bënte krahasime me një nga lojtarët më të mëdhenj të Barcelonës dhe Spanjës.

“Ai është më i miri në botë në pozicionin e tij”, kishte thënë më parë trajneri. “Nuk ka njeri tjetër si ai.”

Megjithëse ka dallime midis të dyve, ato ndajnë një numër karakteristikash që mbështesin krahasimin. Bie në sy vizioni dhe të kuptuarit e tyre për futbollin, si dhe kreativiteti i tyre i jashtëzakonshëm, shkathtësia, inteligjenca, aftësia dribluese dhe thjeshtësia me të cilën gjejnë hapësirë ​​dhe përdorin topin. Ata janë të dy të shkathët, kanë kontroll të jashtëzakonshëm të topit, janë jashtëzakonisht të talentuar në hapësirën e ngushtë dhe të saktë në pasimet e tyre.

Në vetëm 19 vjeç, ngritja e Pedrit është meteorike. Ai ka qenë vetëm një lojtar i La Liga Santander për dy sezone, por tashmë është një nga emrat e parë në skuadrën e Barcelonës së Xavi, ndërsa është gjithashtu një lojtar i rëndësishëm për Luis Enrique në nivel ndërkombëtar.

-->