Zverevi triumfon në finale të ATP Torinos ndaj Daniil Medvedevit

Tenis 22 Nëntor 2021 09:56

Alex Zverev shtoi reputacionin e tij si një sfidues serioz, duke mposhtur kampionin e US Open Daniil Medvedev, 6-4, 6-4, në finalen e ATP Finals të Torinos.

Alexander Zverev fitoi titullin e tij të dytë të “Nitto ATP Finals” të dielën, duke mposhtur numrin 2 të botës Daniil Medvedev, 6-4, 6-4, për të përfunduar sezonin e tij të shquar 2021 me stil në Torino.

Gjermani mundi numrin 1 të botës Novak Djokoviq në gjysmëfinale dhe e vazhdoi atë kundër Medvedevit në një paraqitje mbresëlënëse.

Me fitoren e tij, Zverevi është bërë vetëm lojtari i katërt në historinë e turneut që fiton gjysmëfinale dhe finale ndaj lojtarëve më të mirë në renditjen ATP të FedEx.

Numri 3 i Botës gjuajti tetë ase, goditi 23 fitues dhe nuk u përball me pikë pushimi në fitoren e tij ndaj rusit Medvedev.

“Ishte e mrekullueshme”, tha Zverevi në intervistën e tij pas ndeshjes.

“Fitova finalet [Nitto ATP], në finale kundër dikujt që kisha humbur pesë herë radhazi, kështu që më duhej të luaja një nga ndeshjet e mia më të mira. Jam i lumtur për këtë dhe i lumtur që shkoj me pushime me këtë fitore”, përfundoi Zverevi pas triumfit. 

-->