Zyrtare: Me këtë datë fillon Liga Unike mes Kosovës dhe Shqipërisë

Superliga 02 Prill 2021 11:52

Pas një kohë të gjatë, është bërë publike data e fillimit të Ligës Unike në Basketboll mes Kosovës dhe Shqipërisë, raporton Insporti.

Lajmin e ka bërë të ditur, Ilir TREBICKA, Kryetar i Bordit të Ligës UNIKE, i cili njoftuar se “Liga Unike” do të fillojë me datën 6 Prill 2021.

Postimi i plotë:

Kam kënaqësinë të ju njoftoj që pas një periudhe të gjatë kohore që nga nënshkrimi i marrëveshjes për inicimin e ligës së përbashkët Shqipëri-Kosovë në basketboll “Liga UNIKE”, garat do të fillojnë me datën 6 Prill 2021.
Gara do të zhvillohet në format të “Final 8” me sistem eliminimi dhe ndeshjet e para çerekfinale do të luhen në Rahovec me datë 6 dhe 7 Prill 2021, ndërsa ndeshjet gjysmëfinale, gara për vendin e tretë dhe finalja e madhe e Ligës UNIKE do të zhvillohen me datat 13-14 Prill në Durrës.
Çiftet e ndeshjeve të para do të dihen sot pas hedhjes së shortit. Për shkak të gjendjes me Covid-19, hedhja e shortit do të bëhet në ambientet e Ligës UNIKE.
Për mua, stafin e Ligës UNIKE dhe stafin e Federatave Nacionale është nder dhe privilegj i veçantë jetësimi i ligës së përbashkët Shqipëri-Kosovë.
Uroj që kjo garë të ketë fillim të mbarë dhe të përçojë mesazh unifikues në të gjithë spektrin sportdashës në Shqipëri dhe Kosovë.

-->